Release Date: 08 Apr, 2025
93% SPEC SCORE
$75
The Poco C71 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.88-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended 5200 mAh battery life, you can stay... Read More
Poco C71 Key Features
Display
6.88 inches (720x1640 pixels) HD+
120Hz Refresh rate
Camera
32 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T7250
OS
Android 15
Ram & Storage
3GB + 64GB
4GB + 64GB
Battery
5200mAh
wired, 15W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco C71 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.88 inches, 112.4 cm² (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T7250 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB, 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 15W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 171.8 x 77.8 x 8.3 mm (6.76 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 193g |
| Color Options | Power Black, Cool Blue, Desert Gold |
| Water & Dust Resistance | Dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 66 1 3 5 8 28 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint, compass, accelerometer |
Additional Info
| Models | 25028PC03I, 25028PC03G |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!











































