86% SPEC SCORE
$135
The Poco C75 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.88-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting 5160 mAh battery life, you can... Read More
Poco C75 Key Features
Display
6.88 inches (720x1640 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81 Ultra
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5160mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
Poco C75 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.88 inches, 112.4 cm² (~84% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (HBM) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 Ultra |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, 28mm (Wide Angle), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Features | HDR, LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5160mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 204g |
| Color Options | Black, Blue, Purple |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
Additional Info
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































