Rumored
Release Date: 28 Feb, 2027
93% SPEC SCORE
$1,265
The Xiaomi 18 Ultra will come with Android 17, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 7000 mAh... Read More
Xiaomi 18 Ultra Key Features
Display
6.9 inches (1200x2608 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+200+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 6
OS
Android 17
HyperOS 4
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
7000mAh
Fast Charging, 100W
Data Updated on: 28 Mar, 2026
Xiaomi 18 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches (~92.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 416 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 6 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, (Wide) |
| Secondary | 200 MP, (telephoto) |
| Tertiary | 50 MP, (ultrawide) |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 100W Fast Charging, 50W wireless, 22.5W Reverse Charging, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 17 |
| OS UI | HyperOS 4 |
Design
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | eSIM + eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 6.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Accelerometer, Proximity, Gyro, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Xiaomi 18 Ultra Comparisons
Our Latest Blog
Compare the Samsung Galaxy S26 Ultra and iPhone 18 Pro Max in this detailed face-off. Discover the key differences in display, camera, performance, battery, and more to choose the perfect flagship for you.
Read the Xiaomi 17 Ultra review covering full specs, Type 1 camera sensor, Snapdragon 8 Elite performance, photography grip kit, battery life, and real-world camera test.
Xiaomi 17 Series is launching in Europe on February 28, featuring the standard Xiaomi 17 and 17 Ultra, but without the Pro models’ rear-display feature. Check prices, colors, and specs.
Dive into durability with the Samsung S23 Ultra – our guide explores features, resilience, and answers, 'Is the Samsung S23 Ultra Waterproof?' Ensure your device is ready for any adventure!
Xiaomi 15T Pro Hands-On Review - from gaming to camera tests. Here’s an honest, no-fluff review of how it actually performs in daily use.








































































