Upcoming
Release Date: 10 Apr, 2026
84% SPEC SCORE
$497
The upcoming Samsung Galaxy A37 5G will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh... Read More
Samsung Galaxy A37 5G Key Features
Display
6.7 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+5 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 1480
OS
Android 16
One UI 8.5
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
5000mAh
Wired, 45W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Samsung Galaxy A37 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 110.2 cm² (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 385 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1480 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Xclipse (4x2.75 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Xclipse 530 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 123˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, 10-bit HDR |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | One UI 8.5 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (6.41 x 3.08 x 0.29 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Graygreen, Charkoal, White, Light Violet |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), Plastic frame glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 25 26 28 32 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, gyro, compass, Virtual Proximity Sensing |
Additional Info
| Models | SM-A376E, SM-A376E/DS, SM-A376B, SM-A376B/DS, SM-A376U, SM-A376U1, SM-A376W, SM-A3760 |
| SAR | 0.81 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy A37 5G Comparisons
Our Latest Blog
Compare the Samsung Galaxy S26 Ultra and iPhone 18 Pro Max in this detailed face-off. Discover the key differences in display, camera, performance, battery, and more to choose the perfect flagship for you.
Explore powerful hidden Samsung Galaxy features like DeX, Secure Folder, Live Translate, and more to unlock the full potential of your smartphone.
Dive into the tech arena with our guide: Samsung Galaxy Book 3 Pro vs Samsung Galaxy Book 3 Pro 360. Uncover distinctions, compare features, and make an informed decision on these powerful devices.
Discover the upcoming Samsung Galaxy S26 series with leaked details on design, display, performance, cameras, and battery life. Find out the expected release dates and pricing for Galaxy S26, S26 Plus, and S26 Ultra.
Samsung announces the highly anticipated Galaxy Unpacked 2026 event on February 25, unveiling the Galaxy S26 series and new ecosystem devices. Pre-reservations for the S26 smartphones are now open with exclusive offers and deals. Stay tuned for more updates!








































































































