Release Date: 14 Jul, 2022
85% SPEC SCORE
$206
The Infinix Note 12 5G comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Infinix Note 12 5G Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 810 (6 nm)
OS
Android 12
XOS 10.6
Ram & Storage
6GB + 64GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 33W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Infinix Note 12 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 810 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), 0.64µm, PDAF, (1/2.8") Aperture size: f/1.6 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | Aperture size: QVGA |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1440p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | XOS 10.6 |
Design
| Dimensions | 164.7 x 76.9 x 8 mm (6.48 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Black, White |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X671 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Infinix Note 12 5G Comparisons
Our Latest Blog
Explore the advanced features of iQOO 12 5G, the upcoming flagship, in our exclusive preview. Discover the future of mobile technology with iQOO 12 5G.
Launched Aug 2025, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro & Pro Plus (5G) bring flagship features to the mid-range. Explore design, specs, cameras, battery and pricing.
Xiaomi is all set to refresh its Redmi Note series with the Note 15 this January. Get better display, camera, and performance with this latest iteration. Find all the latest information available before the official launch here.
Want to buy mobile offline? Check this post for the list of the 12 best and most renowned offline stores to buy mobile phones in India. Read on!
Get a first look at the Infinix Zero Flip! Unbox the latest foldable phone and discover its sleek design, powerful features, and impressive performance.






























































