Upcoming
Release Date: 24 Jul, 2024
81% SPEC SCORE
$191
The upcoming HMD Arrow will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.65-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh... Read More
HMD Arrow Key Features
Display
6.65 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 6 Gen1
OS
Android 14
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HMD Arrow Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.65 inches (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 680 nits (typ) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 6 Gen1 |
| CPU | Adreno (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), AF |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | Dreamy Pink, Atmos Blue, and Meteor Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE, apTX, apTX Adaptive |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































