Release Date: 11 Sep, 2025
93% SPEC SCORE
$23
The HMD 101 4G ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 2-inches display. With a Average 1000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $23 this device is Entry-level and it’s offers incredible value, blending... Read More
HMD 101 4G Key Features
Display
2 inches (120x160 pixels) Lower than HD
Hardware
Unisoc 8910 FF-S
Ram & Storage
0MB + 24GB
Battery
Li-ion 1000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HMD 101 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2 inches, 12.4 cm² (~20.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 100 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc 8910 FF-S |
Storage
| Memory | 0MB + 24GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | None camera |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 1000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Design
| Dimensions | 118.2 x 50.2 x 14.3 mm (4.65 x 1.98 x 0.56 in) |
| Weight | 83.5g |
| Color Options | Dark Blue, Blue, Red |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and splash resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 39 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.2 |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


































