Rumored
94% SPEC SCORE
$319
The Redmi Note 17 Pro will come with Android 17, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.9-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 7000... Read More
Redmi Note 17 Pro Key Features
Display
6.9 inches (1440x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+50+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
OS
Android 17
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
7000mAh
Data Updated on: 31 Mar, 2026
Redmi Note 17 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 458 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, (Wide) |
| Secondary | 50 MP, (ultrawide) |
| Tertiary | 8 MP, (macro) |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30fps 1080p @30/fps, gyro-EIS |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 17 |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Proximity, compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Redmi Note 17 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Launched Aug 2025, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro & Pro Plus (5G) bring flagship features to the mid-range. Explore design, specs, cameras, battery and pricing.
Xiaomi is all set to refresh its Redmi Note series with the Note 15 this January. Get better display, camera, and performance with this latest iteration. Find all the latest information available before the official launch here.
Check the full list of Xiaomi, Redmi, and POCO devices eligible for the HyperOS 4 Android 17 update, expected release timeline, and supported models.
Apple’s iPhone 17 Series is here with a refreshed design, powerful upgrades and four models to choose from. Explore prices, specifications and standout features of the iPhone 17, 17 Air, 17 Pro and 17 Pro Max.
Explore an in-depth comparison between the iPhone 17 Pro and iPhone 16 Pro. Discover differences in design, performance, camera capabilities and more from the Apple brand's latest offerings.




















































































