70% SPEC SCORE
$356
The HOTWAV W10 comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.53-inches display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Power through your day with Exceptional 15000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
HOTWAV W10 Key Features
Display
6.53 inches (720x1200 pixels) Lower than HD
60Hz Refresh rate
Camera
13+0.3 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie
Hardware
MediaTek Helio A22 MT6761
OS
Android 12
Ram & Storage
4GB + 32GB
Battery
Li-ion 15000mAh
Wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HOTWAV W10 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.53 inches |
| Display Type | Color IPS TFT |
| PPI | 214 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio A22 MT6761 |
| CPU | PowerVR 2.00 GHz |
| CPU cores | Quad core |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| GPU Core | @660 MHz |
Storage
| Memory | 4GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 0.3 MP |
| Features | Digital zoom, 2x LED Flash |
| Video Recording | @30 fps, H.264, H.265, MPEG4 |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP Aperture size: f/2.4 |
| Features | Digital zoom |
| Video Recording | @30 fps, H.264, H.265, MPEG4 |
Battery
| Battery Capacity | 15000mAh |
| Charging | 18W Wired |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Color Options | Vitality Orange, Silver Grey |
| Water & Dust Resistance | Dust resistant/Water, Shock Resistant (MIL-STD-810G) |
| Sim Card Types | Nano+Nano (dual standby) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 800 850 900 1800 2100 2600 |
Connectivity
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Light, Gravity, Fingerprint scanner |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























