Release Date: 26 Apr, 2024
86% SPEC SCORE
$157
The Oppo A60 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Oppo A60 Key Features
Display
6.67 inches (720x1604 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
OS
Android 14
ColorOS 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 45W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Oppo A60 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.2 cm² (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 264 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 950 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W, 50% in 30 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | ColorOS 14 |
Design
| Dimensions | 165.7 x 76 x 7.7 mm (6.52 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Purple, Blue |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2631 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Oppo A60 Comparisons
Our Latest Blog
The Oppo Find X9 Pro packs a 200MP camera, huge 7,500mAh battery, and sleek design, a true flagship built for power, style, and endurance.
Oppo brings back the Reno series of smartphones with three variants of the Reno 15 series. Explore all speculated features before the highly anticipated launch in January 2026.
Read the detailed Oppo Reno15 Pro (Mini) review covering design, display, camera, battery, performance, price, and AI features. Discover why it’s one of the best compact flagship smartphones of 2026.
Discover the ultimate smartwatch showdown with Xiaomi Watch 2 Pro vs. Oppo Watch 4 Pro. Explore unique features in this tech face-off for your perfect wrist companion.
Compare the best camera phones of 2026. Oppo, Samsung, Xiaomi, Vivo & Huawei battle it out for photography, video, AI features & performance.






















































































































