Upcoming
Release Date: 08 Nov, 2024
79% SPEC SCORE
$227
The upcoming Oppo A58 will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Oppo A58 Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 700 5G
OS
Android 12
ColorOS 12.1
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo A58 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 700 5G |
| CPU | Mali 2.2 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 27mm, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (Depth Sensor) with autofocus Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | ColorOS 12.1 |
Design
| Dimensions | 75 x 163.8 x 7.99 mm (2.95 x 6.45 x 0.31 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Breeze Purple, Star Black, and Tranquil Sea Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5.3 |
| Positioning | A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































































































