Release Date: 29 Sep, 2025
86% SPEC SCORE
$259
The Oppo A6 Pro comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.57-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
Oppo A6 Pro Key Features
Display
6.57 inches (1080x2372 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
Wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo A6 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.57 inches, 105 cm² (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 397 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Crystal Shield Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W Wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 158.2 x 75 x 8 mm (6.23 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Black, Blue, Gold |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 28 34 38 39 40 41 42 48 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | PLN110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





















































































































