Release Date: 28 Oct, 2023
87% SPEC SCORE
$161
The Oppo A79 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.72-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Oppo A79 Key Features
Display
6.72 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6020 (7 nm)
OS
Android 13
ColorOS 13.1
Ram & Storage
4GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 33W, 51% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo A79 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches, 109 cm² (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 392 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 680 nits (peak) |
| Protection | Panda glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6020 (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali-G57 (2x2.2 GHz Cortex-A76 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W, 51% in 30 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | ColorOS 13.1 |
Design
| Dimensions | 165.6 x 76 x 8 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 193g |
| Color Options | Mystery Black, Glowing Green |
| Water & Dust Resistance | splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 28 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2553 |
| SAR | 1.19 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































































































