Release Date: 18 Nov, 2021
82% SPEC SCORE
$199
The Oppo A54s comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.52-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Oppo A54s Key Features
Display
6.52 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
50+2+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm)
OS
Android 11
ColorOS 11.1
Ram & Storage
4GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
Oppo A54s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.52 inches, 102.6 cm² (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 480 nits (typ) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 26mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | ColorOS 11.1 |
Design
| Dimensions | 163.8 x 75.6 x 8.4 mm (6.45 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Pearl Blue, Space Silver, Crystal Black |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2273 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































































































