Release Date: 02 Dec, 2025
92% SPEC SCORE
$94
The Oppo A6x 4G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.75-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
Oppo A6x 4G Key Features
Display
6.75 inches (720x1570 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6225 Snapdragon 685
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
6500mAh
Wired
Data Updated on: 01 May, 2026
Oppo A6x 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.75 inches, 111.4 cm² (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 256 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1125 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 4GB + 256GB, 6GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, (Wide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | Wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm (6.56 x 3.09 x 0.34 in) |
| Weight | 210g |
| Color Options | Plum Purple, Ice Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2819 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Oppo A6x 4G Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is swamped with devices, especially focused on great camera capabilities. But this makes it really difficult for users to buy the right camera phone. This is because every brand heavily promotes its device, which makes it difficult for users to choose the right one. Some devices come with great megapixels count, while […] The post How to Read a Camera Spec Sheet and Know What’s Actually Good first appeared on TechSpecs Info.
In today’s highly competitive smartphone market, phone brands are pushing harder than ever to offer more than just flashy specifications in order to capture consumer attention. Among several new smartphones entering the market, the new Honor 600 is gaining immense traction for its balanced combination of stylish design, reliable performance, capable cameras and practical everyday […] The post Honor 600 Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
Sony is one of the most famous tech companies in the world. The brand offers stunning products with advanced technology, premium design and reliable performance across different categories. Sony Xperia 1 VIII is one their best products that is launched in recent times. This new device by Sony feels amazing on hand. It offers a […] The post Sony Xperia 1 VIII Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
Gone are the days when phones were only meant for communication and texting. Smartphone today come with advanced features, including versatile cameras, AI-powered tools, satellite connectivity, large battery life, high-speed charging, smart assistants, advanced payment systems, call recording and many other advanced features designed to improve daily life. But not all features are available for […] The post Why Some Smartphone Features Are Region-Locked first appeared on TechSpecs Info.
Chinese smartphone brand Vivo has officially launched the new Vivo Y600 Turbo in China on May 25, 2026. The phone is launched under mid-range category. Reports suggest that the device will officially go on sale starting May 27, 2026. This new Vivo device is already drawing attention for its massive 9,020mAh battery. The long battery […] The post Vivo Y600 Turbo Goes Official With 9,020mAh Battery and New Features first appeared on TechSpecs Info.

























































































































