Release Date: 10 Jun, 2025
80% SPEC SCORE
$169
The Oppo A5i comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4970 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Oppo A5i Key Features
Display
6.67 inches (720x1604 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
8 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon® 6s 4G Gen1
OS
Android 15
ColorOS 14
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
4970mAh
SUPERVOOCTM 2.0, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo A5i Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~93.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000nits |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon® 6s 4G Gen1 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP, AF Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps 720p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4970mAh |
| Charging | 45W SUPERVOOCTM 2.0 |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 14 |
Design
| Dimensions | 165.77 x 76.08 x 7.68 mm (6.53 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Starry Purple, Nebula Red |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.4, LE, apTX |
| Positioning | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint sensor, Geomagnetic , Proximity , Accelerometer, Gravity sensor, Pedometer |
Additional Info
| Models | CPH2641 |
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Mobile Cover |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































































































