Release Date: 10 Mar, 2025
85% SPEC SCORE
$212
The Oppo A5 Pro comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Extended 5800 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Oppo A5 Pro Key Features
Display
6.67 inches (720x1604 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
5800mAh
wired, 45W, 50% in 35 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo A5 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.2 cm² (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 264 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (HBM) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i or Schott Xensation Alpha |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali 2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, wide Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, depth Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, wide Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5800mAh |
| Charging | 45W, 50% in 35 min wired, 45W PD |
Sound
| Loudspeaker | Yes, Stereo Speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 164.8 x 75.5 x 7.8 mm (6.49 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 194g |
| Color Options | Flower Pink, Mocha Brown (Chocolate Mocha), Feather Blue |
| Water & Dust Resistance | dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 1 3 5 8 40 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 1 3 5 8 40 |
| Speed | HSPA / LTE(CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2695 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























































































































