Release Date: 09 Sep, 2025
89% SPEC SCORE
$257
The Oppo A6 GT comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
Oppo A6 GT Key Features
Display
6.8 inches (1280x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
32 MP (Single Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
Wired, 80W, 33W PPS, 13.5W PD, 13.5W QC, 50% in 24 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo A6 GT Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 112.8 cm² (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 720 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 32 MP, 24mm (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 24mm (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W, 33W PPS, 13.5W PD, 13.5W QC, 50% in 24 min Wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 163.1 x 77.6 x 7.7 mm (6.42 x 3.06 x 0.30 in) |
| Weight | 198g |
| Color Options | PLL110 |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 19 28 34 38 39 40 41 42 48 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





















































































































