Release Date: 27 Oct, 2020
74% SPEC SCORE
$100
The Oppo A15 comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.52-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 4230 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Oppo A15 Key Features
Display
6.52 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13+2+2 MP (Triple Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm)
OS
Android 10
ColorOS 7.2
Ram & Storage
2GB + 32GB
3GB + 32GB
Battery
Li-Po 4230mAh
wired, 10W
Data Updated on: 01 May, 2026
Oppo A15 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.52 inches, 102.6 cm² (~83% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 480 nits (typ) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB, 3GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 13 MP, (wide), 1.12µm, PDAF, (1/3.1") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR |
Battery
| Battery Capacity | 4230mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | ColorOS 7.2 |
Design
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.9 mm (6.46 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 175g |
| Color Options | Dynamic Black, Mystery Blue |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | CPH2185 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Oppo A15 Comparisons
Our Latest Blog
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.
Apple will celebrate the 20th anniversary of the first iPhone’s release in about a year. Apple typically trails Samsung in global sales and is just slightly ahead of Chinese phone manufacturers like Xiaomi, despite selling more phones in the US than competing Android phones. With the upcoming iPhone and generating interest in a potential foldable […] The post iPhone 18: five reasons Apple’s next flagship phone is worth the wait first appeared on TechSpecs Info.
We made a list of the phones that will charge the fastest in 2026. When we talk about how a phone charges, we mean how long it takes to go from almost empty to fully charged. This means the phone has a little battery left, about one percent, and then it gets fully charged. Wired […] The post Top Fast-Charging Smartphones in 2026 first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to enhancing customer experience, brands like Samsung go above and beyond to ensure excellent customer experience. The South Korean tech giant has once again shown its people-first approach by partnering with IKEA to make smart homes simpler and more affordable for everyone. However, there will still be some limits that users should […] The post Samsung and IKEA Join Forces on Smart Homes — With Limits first appeared on TechSpecs Info.


























































































































