Rumored
91% SPEC SCORE
$143
The Tecno Spark 11 will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4500 mAh battery life, you can... Read More
Tecno Spark 11 Key Features
Display
6.67 inches (1080x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+0.3 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G90
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
Fast Charging, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Spark 11 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G90 |
| CPU | (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, PDAF Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 0.3 MP, (depth) |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 18W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 172.8 x 78.2 x 9.1 mm (6.80 x 3.08 x 0.36 in) |
| Color Options | Black, Blue, White |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































