Release Date: 21 Aug, 2025
87% SPEC SCORE
$116
The Tecno Spark Go comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.74-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with Outstanding... Read More
Tecno Spark Go Key Features
Display
6.74 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6400
OS
Android 15
HIOS 15
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Spark Go Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches, 109.7 cm² (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6400 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HIOS 15 |
Design
| Dimensions | 167.7 x 77.7 x 8 mm (6.60 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 194g |
| Color Options | Sky Blue, Ink Black, Turquoise Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
Additional Info
| Models | KM8 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































































