84% SPEC SCORE
$127
The Tecno Spark 20 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Tecno Spark 20 Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+0.08 MP (Single Camera)
32 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek MT6769Z Helio G85 (12nm)
OS
Android 13
HIOS 13
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Tecno Spark 20 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6769Z Helio G85 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm, PDAF Aperture size: f/1.6 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 0.08 MP Aperture size: (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | HIOS 13 |
Design
| Dimensions | 163.7 x 75.6 x 8.5 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Color Options | Gravity Black, Cyber White, Neon Gold, Magic Skin 2.0 (Blue) |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | KJ5 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Tecno Spark 20 Comparisons
Our Latest Blog
Are you looking for the best mobile phone straps for Android or iOS devices? Check out this post for 20+ phone straps for both Android and iOS phones. Read on!
Discover the best mobile processors in 2026! Check out the top 20 smartphone chipsets ranked by performance, AnTuTu & Geekbench scores, and find the perfect processor for gaming, photography, AI tasks, and everyday use.
Explore 20 powerful Android 16 features designed to improve speed, battery life, and overall phone performance. Upgrade your mobile experience today!
Waiting for Black Friday 2024 Deals? Check out this post for some of the best Black Friday Tech Deals in 2024 along with other crucial details. Read on!
Discover 24 hidden features and customization options of iPhone to enhance your iOS experience, improve functionality, and boost productivity. Unlock your device's full potential.













































































