Release Date: 07 Jul, 2025
90% SPEC SCORE
$188
The Tecno Spark 40 Pro comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a All-day 5200 mAh... Read More
Tecno Spark 40 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1224x2720 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
13 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G100 Ultimate
OS
Android 15
HIOS 15.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5200mAh
Wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Spark 40 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 440 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G100 Ultimate |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W Wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HIOS 15.1 |
Design
| Dimensions | 163.7 x 75.9 x 6.7 mm (6.44 x 2.99 x 0.26 in) |
| Color Options | Ink Black, Moon Titanium, Lake Blue, Bamboo Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































































