86% SPEC SCORE
$108
The Tecno Spark 20C comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Tecno Spark 20C Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+0.08 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek
OS
Android 13
Ram & Storage
4GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Spark 20C Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek |
| CPU | 2.2 GHz Cortex-A53 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/2.8") |
| Secondary | 0.08 MP Aperture size: (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 163.7 x 75.6 x 8.6 mm (6.44 x 2.98 x 0.34 in) |
| Color Options | Mystery White, Alpenglow Gold, Magic Skin, Gravity Black |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | BG7n, BG7 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































































