87% SPEC SCORE
$93
The Tecno Spark Go 2 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery life, you can... Read More
Tecno Spark Go 2 Key Features
Display
6.67 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T7250
OS
Android 15
HIOS 15
Ram & Storage
3GB + 64GB
4GB + 64GB
Battery
5000mAh
Wired, 15W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Tecno Spark Go 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 263 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T7250 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB, 4GB + 64GB, 3GB + 128GB, 4GB + 128GB, 4GB + 256GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, 27mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 15W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HIOS 15 |
Design
| Dimensions | 165.6 x 77 x 8.3 mm (6.52 x 3.03 x 0.33 in) |
| Color Options | Ink Black, Titanium Grey, Veil White, Turquoise Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
Additional Info
| Models | KM4 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































































