80% SPEC SCORE
$121
The Tecno Spark 10 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Tecno Spark 10 Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+0.08 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6765 Helio G37 (12 nm)
OS
Android 13
HIOS 12
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Spark 10 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.3 GHz Cortex-A53 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.7µm, PDAF Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 0.08 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | HIOS 12 |
Design
| Dimensions | 163.9 x 75.4 x 8.4 mm (6.45 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Black, Blue, White, Skin Orange |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, A2DP, yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | KI5q |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































































