Release Date: 06 Aug, 2022
83% SPEC SCORE
$130
The Tecno Spark 9T (India) comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Tecno Spark 9T (India) Key Features
Display
6.6 inches (1080x2408 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm)
OS
Android 11
HIOS 7.6
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Tecno Spark 9T (India) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.9 cm² (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 400 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), AF Aperture size: f/1.6 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | QVGA Aperture size: f/2.0 |
| Features | Quad-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | HIOS 7.6 |
Design
| Dimensions | 164.5 x 76.1 x 8.9 mm (6.48 x 3.00 x 0.35 in) |
| Color Options | Turquoise Cyan, Atlantic Blue, Iris Purple, Tahiti Gold |
| Water & Dust Resistance | Splash resistant design |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Tecno Spark 9T (India) Comparisons
Our Latest Blog
Want to buy mobile offline? Check this post for the list of the 12 best and most renowned offline stores to buy mobile phones in India. Read on!
Are you looking for the best smartwatches under 10,000 in India? Check out our list of affordable smartwatches from top brands in India. Read on
Realme may increase smartphone prices in India due to rising component and chipset costs. Realme 15 5G and 16 Pro 5G models could see hikes up to ₹4,000.
Vivo officially launched the V70 and V70 Elite in India on February 19, 2026. Check out complete details including price, specifications, ZEISS camera features, Snapdragon processors, battery, storage variants, and availability.
Details about betting platforms that been gaining traction amongst Indian punters recently; Brief overview of their functionality













































































