77% SPEC SCORE
$47
The Karbonn K9 Kavach 4G comes with Android 7, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5-inches HD display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 2300 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $47... Read More
Karbonn K9 Kavach 4G Key Features
Display
5 inches (720x1280 pixels) HD
Camera
5 MP (Single Camera)
5 MP Selfie
OS
Android 7
Ram & Storage
1GB + 8GB
Battery
Li-ion 2300mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Karbonn K9 Kavach 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5 inches |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 294 ppi |
Performance
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 1GB + 8GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 5 MP |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
Battery
| Battery Capacity | 2300mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 7 |
Design
| Weight | 161g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


































