Release Date: 07 Jul, 2025
88% SPEC SCORE
$211
The Tecno Spark 40 Pro+ comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Extended 5200... Read More
Tecno Spark 40 Pro+ Key Features
Display
6.78 inches (1224x2720 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
13 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G200
OS
Android 15
HIOS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5200mAh
wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Spark 40 Pro+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 440 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G200 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
| GPU Core | (1.1GHz) |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W wired, 30W wireless, 5W reverse wireless, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HIOS 15 |
Design
| Dimensions | 163.9 x 75.8 x 6.5 mm (6.45 x 2.98 x 0.26 in) |
| Weight | 160.4g |
| Color Options | Nebula Black, Aurora White, Moon Titanium, Tundra Green |
| Water & Dust Resistance | dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | KM7 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































































