87% SPEC SCORE
$190
The Tecno Spark 30 5G comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Tecno Spark 30 5G Key Features
Display
6.67 inches (720x1600 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 14
HiOS 14.5
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
Wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
Tecno Spark 30 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 263 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | Unspecified cameras |
| Features | Tripple-LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HiOS 14.5 |
Design
| Dimensions | 165.4 x 76.8 x 7.8 mm (6.51 x 3.02 x 0.31 in) |
| Color Options | Azure Sky, Midnight Shadow, Aurora Cloud |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | KL8 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































































