Upcoming
88% SPEC SCORE
$612
The upcoming vivo X300 FE will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.31-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 6500... Read More
vivo X300 FE Key Features
Display
6.31 inches (1216x2640 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+32 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9400
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
6500mAh
Flash, 90W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
vivo X300 FE Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.31 inches (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 6000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9400 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Immortalis (3.4 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.85 GHz, Tri core, Cortex X4 + 2 GHz, Quad core, Cortex A720) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G720 G925 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide) Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 50 MP, (Periscope) Aperture size: f/2.7 |
| Tertiary | 32 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 2160p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 90W Flash |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
Design
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE 1 3 7 34 38 39 40 41 42 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 20 28 38 40 41 66 75 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Proximity, Accelerometer, Compass, gyro, Light sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo X300 FE Comparisons
Our Latest Blog
Vivo unveils its flagship X300 series in China on October 13. Discover the specs, pricing, and launch details of the Vivo X300 and X300 Pro, featuring MediaTek Dimensity 9500, Zeiss cameras, and OriginOS 6.
Discover the new Vivo X300 in our detailed hands-on review. From its stunning camera system and 1.5K AMOLED display to the advanced AI features and OriginOS 6, find out why this flagship smartphone is generating buzz.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.
Get a real-world hands-on review of the Samsung Galaxy S25 FE. From display and performance to cameras, battery, and software. Discover if this Fan Edition phone is truly worth your money.









































































