Release Date: 10 Mar, 2025
83% SPEC SCORE
$424
The Samsung Galaxy A36 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh... Read More
Samsung Galaxy A36 5G Key Features
Display
6.67 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+5 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SSnapdragon 6 Gen 3
OS
Android 15
One UI 7
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
Wired, 45W, 66% in 30 min, 100% in 68 min
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Samsung Galaxy A36 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 110.2 cm² (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 385 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1900 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SSnapdragon 6 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/1.96") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 123˚, (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, 10-bit HDR |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W, 66% in 30 min, 100% in 68 min Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | One UI 7 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (6.41 x 3.08 x 0.29 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Lavender, Black, White, Lime |
| Water & Dust Resistance | Dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 25 26 28 32 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, Virtual Proximity Sensing, Circle to Search |
Additional Info
| Models | SM-A366E, SM-A366E/DS, SM-A366B, SM-A366B/DS, SM-A366U, SM-A366U1 |
| SAR | 1.07 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy A36 5G Comparisons
Our Latest Blog
Compare the Samsung Galaxy S26 Ultra and iPhone 18 Pro Max in this detailed face-off. Discover the key differences in display, camera, performance, battery, and more to choose the perfect flagship for you.
Explore powerful hidden Samsung Galaxy features like DeX, Secure Folder, Live Translate, and more to unlock the full potential of your smartphone.
Dive into the tech arena with our guide: Samsung Galaxy Book 3 Pro vs Samsung Galaxy Book 3 Pro 360. Uncover distinctions, compare features, and make an informed decision on these powerful devices.
Discover the upcoming Samsung Galaxy S26 series with leaked details on design, display, performance, cameras, and battery life. Find out the expected release dates and pricing for Galaxy S26, S26 Plus, and S26 Ultra.
Samsung announces the highly anticipated Galaxy Unpacked 2026 event on February 25, unveiling the Galaxy S26 series and new ecosystem devices. Pre-reservations for the S26 smartphones are now open with exclusive offers and deals. Stay tuned for more updates!










































































































