Rumored
Release Date: 21 Oct, 2026
93% SPEC SCORE
$845
The Realme GT 9 Pro will come with Android 17, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.79-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your day... Read More
Realme GT 9 Pro Key Features
Display
6.79 inches (1440x3136 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
200+200+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 6
OS
Android 17
Realme UI 7.0
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 7000mAh
Fast Charging, 120W
Data Updated on: 30 Mar, 2026
Realme GT 9 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.79 inches (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 508 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 6 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, (Wide) |
| Secondary | 200 MP, (telephoto) |
| Tertiary | 50 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Color spectrum sensor, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 120W Fast Charging, 50W wireless, Reverse Charging, Reverse Wireless Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 17 |
| OS UI | Realme UI 7.0 |
Design
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, A-GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Realme GT 9 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Discover the powerful performance and cutting-edge features of the Realme GT 5 Pro through our comprehensive review, highlighting its specs and capabilities.
Explore the top 10 Realme GT 6T covers and cases to keep your phone protected and stylish. Discover the best options for durability and design.
Explore the cutting-edge features of the Huawei Watch GT 4 Pro in our comprehensive guide. Unveil the latest innovations and functionalities that make the Huawei Watch GT 4 Pro extraordinary.
Discover the Realme 15 Pro Game of Thrones Limited Edition: A 6.8" AMOLED display, Snapdragon 7 Gen 4 processor, 50MP triple camera, and 7000mAh battery. Only 5,000 units available at ₹41,999.
Discover the Realme 16 Pro series with stunning Fukasawa-designed aesthetics, Snapdragon processors, high-resolution cameras, long-lasting batteries, and flagship features at affordable prices.




































































