Upcoming
Release Date: 09 Dec, 2024
84% SPEC SCORE
$595
The upcoming Realme GT Neo7 will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power... Read More
Realme GT Neo7 Key Features
Display
6.78 inches (1240x2772 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+13+2 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 15
realme UI 6
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 7000mAh
Fast Charging, 150W, (Super Dart Charging)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme GT Neo7 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~93.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color OLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 451 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), AF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 13 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP |
| Features | Dual LED Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps, UHD 1080p @30fps, FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 150W, (Super Dart Charging) Fast Charging, 5W Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | realme UI 6 |
Design
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM, Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Fingerprint Sensor , Face Unlock |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































