Popular
Release Date: 20 Mar, 2026
92% SPEC SCORE
$1,433
The Oppo Find N6 Fold comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 8.12-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 6000 mAh... Read More
Oppo Find N6 Fold Key Features
Display
8.12 inches (2248x2480 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+50+50 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5
OS
Android 16
ColorOS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 6000mAh
wired, 80W, 44W UFCS, 55W PPS, 18W PD/QC
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Oppo Find N6 Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.12 inches, 211.7 cm² (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO OLED |
| PPI | 412 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 1800 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 5x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Hepta-core |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, 23mm (Wide), 0.5µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.5µm |
| Secondary | 50 MP, 70mm (periscope telephoto), 0.64µm, PDAF, (1/2.75") Aperture size: f/2.7 Focal length: 0.64µm |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 0.64µm, AF, (1/2.75") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60/120fps, (Dolby Vision) 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 21mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 80W, 44W UFCS, 55W PPS, 18W PD/QC wired, 50W wireless, Reverse wired, Reverse wireless charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos enhanced) |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS 16 |
Design
| Dimensions | 159.9 x 145.6 x 4.2 mm (6.30 x 5.73 x 0.17 in) |
| Weight | 225g |
| Color Options | Blossom Orange, Stellar Titanium, Pearl Black |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1m for 30 min) |
| Build | Plastic front (unfolded), aluminum alloy frame, titanium alloy hinge (grade 5) glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 4 5 7 8 12 13 18 20 25 26 28 38 40 41 48 66 71 75 77 78 79 80 81 83 84 89 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | Yes, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, Display Port |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | PLP110, PLP120 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Oppo Find N6 Fold Comparisons
Our Latest Blog
The Oppo Find X9 Pro packs a 200MP camera, huge 7,500mAh battery, and sleek design, a true flagship built for power, style, and endurance.
Samsung’s Galaxy Z Tri-Fold could redefine smartphones in 2025. Explore the 7 biggest rumors on design, specs, battery, and price in this detailed preview.
Thinking about the Samsung Galaxy Z TriFold? Learn its strengths, weaknesses, battery life, price, and whether this tri-fold phone is worth buying.
Oppo brings back the Reno series of smartphones with three variants of the Reno 15 series. Explore all speculated features before the highly anticipated launch in January 2026.
Read the detailed Oppo Reno15 Pro (Mini) review covering design, display, camera, battery, performance, price, and AI features. Discover why it’s one of the best compact flagship smartphones of 2026.


































































