Popular
Release Date: 30 Apr, 2025
91% SPEC SCORE
$435
The Motorola Edge 60 Pro comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable... Read More
Motorola Edge 60 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1220x2712 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+10+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8350 Extreme Edition
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 6000mAh
wired, 90W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Motorola Edge 60 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~92.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 444 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8350 Extreme Edition |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615-MC6 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 10 MP, 73mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.94") Aperture size: f2.0 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 50 MP, 120˚ (ultrawide), 0.64µm, PDAF Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/120fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 90W wired, 15W wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades, up to 4 year securities upgrades |
Design
| Dimensions | 160.7 x 73.1 x 8.2 mm (6.33 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Pantone (Shadow, Dazzling Blue , Sparkling Grape) |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM, Nano-SIM + eSIM, Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 42 43 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 71 75 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | XT2507-1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Edge 60 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Discover the Motorola Razr 60 Ultra review design, display, performance, camera and battery life. See if this stylish flip phone is worth the price.
Compare Motorola Edge 70 vs OnePlus 15R in 2025. Explore display, performance, camera, battery, price & find the best mid-range phone for you.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.
Find the best Motorola G45 5G case cover and protect your phone from drop damage, shocks, scratches, etc. Review the features of several case covers and pick the best item.
Motorola Signature sees an unexpected price hike from €1,000 to €1,300 in Finland. Discover the possible reasons behind the increase, market impact, and expert insights.




































































