Release Date: 04 May, 2023
84% SPEC SCORE
$365
The Motorola Edge 40 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.55-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average 4400 mAh... Read More
Motorola Edge 40 Key Features
Display
6.55 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+13 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8020 (6 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4400mAh
wired, 68W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Motorola Edge 40 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.55 inches, 103.6 cm² (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 402 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali-G77 (4x2.6 GHz Cortex-A78 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.4 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, AF Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps 720p @960fps HDR10, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/120fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4400mAh |
| Charging | 68W wired, 15W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 158.4 x 72 x 7.6 mm (6.24 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 167g |
| Color Options | Nebula Green, Lunar Blue, Eclipse Black, Viva Magenta |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame plastic back or eco leather back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, eSIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 26 28 32 38 39 40 41 42 43 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | XT2303-2 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Edge 40 Comparisons
Our Latest Blog
Compare Motorola Edge 70 vs OnePlus 15R in 2025. Explore display, performance, camera, battery, price & find the best mid-range phone for you.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.
Find the best Motorola G45 5G case cover and protect your phone from drop damage, shocks, scratches, etc. Review the features of several case covers and pick the best item.
Motorola Signature sees an unexpected price hike from €1,000 to €1,300 in Finland. Discover the possible reasons behind the increase, market impact, and expert insights.
Explore the top 5 smartphones to buy instead of the Samsung Galaxy S25 Edge. Get premium features, performance, and value without the high price tag!





























































