Release Date: 16 Feb, 2023
83% SPEC SCORE
$307
The vivo Y100 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.38-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 4500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
vivo Y100 Key Features
Display
6.38 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
64+2+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 900 (6 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
wired, 44W, 60% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 Mar, 2026
vivo Y100 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.38 inches, 98.3 cm² (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 900 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 MC4 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, (wide), 0.7µm, PDAF Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 44W, 60% in 30 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Funtouch 13 |
Design
| Dimensions | 158.9 x 73.5 x 7.7 mm (6.26 x 2.89 x 0.30 in) |
| Weight | 181g |
| Color Options | Metal Black, Twilight Gold, Pacific Blue |
| Water & Dust Resistance | dust and water resistant |
| Build | Glass front glass back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 8 28 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2239 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo Y100 Comparisons
Our Latest Blog
Discover the new Vivo X300 in our detailed hands-on review. From its stunning camera system and 1.5K AMOLED display to the advanced AI features and OriginOS 6, find out why this flagship smartphone is generating buzz.
Vivo V50 vs V40: Which One Should You Buy? Compare performance, battery life camera features to determine which smartphone is the best choice for your needs.
Get a first look at the Vivo V40e! Our comprehensive review covers its design, performance, camera, battery life, and overall user experience. Find out if the Vivo V40e is right phone for you.
Compare the best camera phones of 2026. Oppo, Samsung, Xiaomi, Vivo & Huawei battle it out for photography, video, AI features & performance.
Vivo unveils its flagship X300 series in China on October 13. Discover the specs, pricing, and launch details of the Vivo X300 and X300 Pro, featuring MediaTek Dimensity 9500, Zeiss cameras, and OriginOS 6.






































































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)












































