Rumored
89% SPEC SCORE
$359
The Motorola Edge 70 Pro will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Decent 4500... Read More
Motorola Edge 70 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1220x2712 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+10+13 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm)
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
wired, 125W, 100% in 18 min (advertised)
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Motorola Edge 70 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~90.75% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 720 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, Laser AF, (1.0µm) Aperture size: f/1.4 |
| Secondary | 10 MP, 73mm (telephoto), 1.0µm, PDAF Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 13 MP, 120˚, 13mm (ultrawide), 1.12µm, AF Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120/240fps 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 0.64µm Aperture size: f/1.9, (wide) Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 125W , 100% in 18 min (advertised) wired, 50W wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 161.2 x 72.4 x 8.2 mm (6.35 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Luxe Lavender, Black Beauty, Moonlight Pearl |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame acetate or silicone back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.4 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| In Box Contents | USB-C to USB-C Cable, Charger, Mobile Cover, Turbo Charger |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Edge 70 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Compare Motorola Edge 70 vs OnePlus 15R in 2025. Explore display, performance, camera, battery, price & find the best mid-range phone for you.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.
Find the best Motorola G45 5G case cover and protect your phone from drop damage, shocks, scratches, etc. Review the features of several case covers and pick the best item.
Motorola Signature sees an unexpected price hike from €1,000 to €1,300 in Finland. Discover the possible reasons behind the increase, market impact, and expert insights.
Discover the powerful performance and cutting-edge features of the Realme GT 5 Pro through our comprehensive review, highlighting its specs and capabilities.






























































