66% SPEC SCORE
$107
The Nokia 3310 4G Android ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 2.4-inches display. With a Good 1200 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $107 this device is budget-friendly and it’s offers incredible value,... Read More
Nokia 3310 4G Key Features
Display
2.4 inches (240x320 pixels) Lower_than_HD
Camera
2 MP (Single Camera)
OS
Android
Ram & Storage
256MB + 512MB
Battery
Li-Ion 1200mAh
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Nokia 3310 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm² (~29.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 167 ppi |
Storage
| Memory | 256MB + 512MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android |
Design
| Dimensions | 117 x 52.4 x 13.4 mm (4.61 x 2.06 x 0.53 in) |
| Weight | 88.1g |
| Color Options | Azure, Yellow, Warm Red, Charcoa |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Micro-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 38 39 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Nokia 3310 4G Comparisons
Our Latest Blog
From faster speeds to ultra-low latency, 4G and 5G networks are reshaping how we connect, work, stream, secure data, and build future technologies like smart cities, autonomous cars, and remote healthcare.
Explore the all-new Nokia 7610 5G, blending classic design with cutting-edge technology, featuring 5G connectivity, a 108 MP camera, and a Super AMOLED display.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.






















































