Release Date: 23 Aug, 2024
84% SPEC SCORE
$125
The itel Color Pro 5G comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
itel Color Pro 5G Key Features
Display
6.6 inches (1600x720 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6080
OS
Android 14
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel Color Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches (~91% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6080 |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 2 MP, (depth), AF |
| Features | HDR, Night, Portrait, Panorama, Slow Motion, Filters, Timelapse, QR Scanner |
| Video Recording | 1080p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 720p |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 165 x 76 x 9 mm (6.50 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Lavender Fantasy, River Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























