Release Date: 20 Aug, 2021
89% SPEC SCORE
$115
The Redmi 10 comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.5-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Redmi 10 Key Features
Display
6.5 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+8+2+2 MP (Quad Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6769H Helio G88 (12nm)
OS
Android 11
MIUI 12.5
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Redmi 10 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 102 cm² (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 405 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6769H Helio G88 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired, 9W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | MIUI 12.5 |
Design
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8.9 mm (6.38 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 181g |
| Color Options | Carbon Gray, Pebble White, Sea Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | 21061119AG, 21061119DG, 21061119AL |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Redmi 10 Comparisons
Our Latest Blog
Xiaomi is all set to refresh its Redmi Note series with the Note 15 this January. Get better display, camera, and performance with this latest iteration. Find all the latest information available before the official launch here.
Explore the top 10 Xiaomi 14 Civi Covers for ultimate protection and style. Discover durable, fashionable cases to keep your phone safe and looking great.
Check the full list of Xiaomi, Redmi, and POCO devices eligible for the HyperOS 4 Android 17 update, expected release timeline, and supported models.
Launched Aug 2025, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro & Pro Plus (5G) bring flagship features to the mid-range. Explore design, specs, cameras, battery and pricing.
Xiaomi 15T Pro Hands-On Review - from gaming to camera tests. Here’s an honest, no-fluff review of how it actually performs in daily use.

























































