Release Date: 08 Apr, 2022
82% SPEC SCORE
$221
The Samsung Galaxy M23 comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Samsung Galaxy M23 Key Features
Display
6.6 inches (1080x2408 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
OS
Android 12
One UI 5.1
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 25W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Samsung Galaxy M23 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.9 cm² (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 400 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 123˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps 720p @480fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | One UI 5.1 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 165.5 x 77 x 8.4 mm (6.52 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 198g |
| Color Options | Deep Green, Light Blue, Orange Copper |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | SM-M236B, SM-M236B/DS, SM-M236L |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy M23 Comparisons
Our Latest Blog
After the grand launch of the Vivo Y11 5G and Y21 5G, Vivo is all set to unveil V70 FE on April 2, 2026. Vivo V70 FE is a sleek, minimalist and beautifully crafted phone, which is set to finally make its debut on April 2nd. The tech giant plans to launch this phone under […] The post Vivo V70 FE Arriving on April 2nd at 12 PM: Explore Every Detail of This Stunning New Launch Here first appeared on TechSpecs Info.
Samsung is coming with exciting offers for its users to entice them to upgrade their devices in 2026. Recently, the Samsung Galaxy S25 FE has received a significant price drop in India. As of late March 2026, the device is now available on Amazon at a starting price of ₹50,499, which was originally priced at […] The post Samsung Galaxy S25 FE Gets Major Price Cut on Amazon, Now Available Under ₹50,000 first appeared on TechSpecs Info.
The world of mobile gaming in 2026 has experienced major advancements because modern smartphone technology provides users with next-generation cooling systems and ultra-smooth graphics rendering capabilities. The correct smartphone selection becomes essential for gamers who want to experience BGMI and Call of Duty Mobile together with other AAA-quality handheld games. The guide examines all the […] The post Best Gaming Phones in 2026 first appeared on TechSpecs Info.
Motorola is continuing its strong push into the foldable smartphone market and the upcoming Motorola Razr Ultra 2026 will become its most advanced flip phone. The new generation of products aims to deliver enhanced performance, greater durability and advanced AI capabilities, which maintain the traditional clamshell design. The official information remains unknown, but the leaks, […] The post Motorola Razr Ultra 2026: Expected Release Date, Price & Key Upgrades first appeared on TechSpecs Info.
The 2026 smartphone photography contest between Samsung Galaxy S26 Ultra and Google Pixel 10 Pro XL shows more about their fundamental design principles than their actual camera resolution capabilities. Samsung shows its technological limits through its development of a 200MP camera system, which includes a dual zoom function, while Google develops its AI-powered virtual photography […] The post Galaxy S26 Ultra vs Pixel 10 Pro XL Camera Test: Can You Tell the Winner? first appeared on TechSpecs Info.







































































