Release Date: 29 Jan, 2025
83% SPEC SCORE
$359
The Realme 16 5G comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.57-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
Realme 16 5G Key Features
Display
6.57 inches (1080x2372 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6400 Turbo
OS
Android 16
Realme UI 7.0
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
wired, 60W, 45W PPS, 13.5W PD2.0
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Realme 16 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.57 inches, 105 cm² (~88.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 397 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 1400 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, HDR |
| Protection | AGC DT-Star D+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6400 Turbo |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (Wide), 0.60µm, PDAF, (1/2.93") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.60µm |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama, selfie mirror |
| Video Recording | 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 60W, 45W PPS, 13.5W PD2.0 wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | Realme UI 7.0 |
Design
| Dimensions | 158.3 x 75.1 x 8.1 mm (6.23 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 183g |
| Color Options | White Swan, Black Cloud |
| Water & Dust Resistance | dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 0.5m for 60 days) |
| Build | Glass front (AGC DT-Star D+), Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity |
Additional Info
| Models | RMX5171 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Realme 16 5G Comparisons
Our Latest Blog
Discover the Realme P4 Power 5G! Explore its massive 10,001mAh battery, 144Hz 6.8-inch display, dual cameras, MediaTek Dimensity 7400-Ultra chipset, and fast charging features in our first look and early impressions.
Discover the Realme 16 Pro series with stunning Fukasawa-designed aesthetics, Snapdragon processors, high-resolution cameras, long-lasting batteries, and flagship features at affordable prices.
Realme may increase smartphone prices in India due to rising component and chipset costs. Realme 15 5G and 16 Pro 5G models could see hikes up to ₹4,000.
Realme 14X 5G: Powerful & Affordable. Enjoy a long-lasting 6000mAh battery, a smooth 120Hz display, IP69K water & dust resistance, and a 6.67-inch FHD+ display.
Looking for list of accessories for your iPhone 16? Explore this post for some of the best iPhone 16 accessories that are worth pairing with your newest device.





























































































