Release Date: 31 Mar, 2023
78% SPEC SCORE
$88
The Infinix Hot 30i comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Infinix Hot 30i Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13+0.08 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T606 (12 nm)
OS
Android 12
XOS 10.6
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Infinix Hot 30i Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches, 103.4 cm² (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.6 GHz Cortex-A75 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 0.08 MP Aperture size: (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | XOS 10.6 |
Design
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.4 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 191g |
| Color Options | Mirror Black, Glacier Blue, Diamond White, Marigold |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X669, X669C, X669D |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Infinix Hot 30i Comparisons
Our Latest Blog
At MWC 2026, Apple’s iPhone 17 Pro, Samsung Galaxy S26 Ultra, Infinix HOT 60 Pro+, and Honor’s groundbreaking battery tech took top honors at the prestigious GLOMO Awards, highlighting the future of mobile innovation.
Get a first look at the Infinix Zero Flip! Unbox the latest foldable phone and discover its sleek design, powerful features, and impressive performance.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.































































