Release Date: 20 Oct, 2024
82% SPEC SCORE
$226
The Infinix Hot 50 Pro+ comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you... Read More
Infinix Hot 50 Pro+ Key Features
Display
6.78 inches (1080x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G100 (6 nm)
OS
Android 14
XOS 14.5
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Hot 50 Pro+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.2 cm² |
| Display Type | AMOLED Screen |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G100 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), AF, (1/2.76") Aperture size: f/1.6 |
| Secondary | Aperture size: other unspecified cameras |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W wired, Reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | XOS 14.5 |
Design
| Color Options | Black; other colors |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 41 40 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Infinix Hot 50 Pro+ Comparisons
Our Latest Blog
Months before its anticipated release, the OnePlus 16 has already generated media buzz, as reported early leaks point to significantly improved performance, camera technology, and battery life. While there have been no official announcements from OnePlus regarding these features, several news reports have suggested the 2026 flagship may be among the most powerful smartphones ever […] The post Breaking Down the OnePlus 16 Leaks: What’s Coming Next? first appeared on TechSpecs Info.
nsumers. The right device is not just about a brand; there is more to it. It is now more about finding a device that matches your specific needs along with your lifestyle. So, whether you’re upgrading your current device or planning to buy your first smartphone, this guide is for you. We have outlined some […] The post A Complete Guide to Choosing the Best Smartphone first appeared on TechSpecs Info.
Smartphones come in various price ranges, from budget-friendly to very expensive flagship products. While each basic phone can perform basic functions such as making phone calls, sending text messages and web search. There are significant differences between these two classes of smartphones in terms of performing those basic functions to the quality, performance, feature set […] The post Budget Phone vs Flagship Phone (Worth It?) first appeared on TechSpecs Info.
The best smartphone cameras have surpassed the standard professional DSLR and mirrorless camera in many areas due to their amazing new technology capabilities like larger sensors, AI through image processing, incredible periscope zoom lenses, and cinematic-quality video capabilities. Smartphone cameras provide you with the creative flexibility of traditional photography while giving you incredible photo and […] The post Best Smartphones for Photography in 2026 (Top Camera Picks) first appeared on TechSpecs Info.
The Poco X8 Pro Max is built to deliver its primary mission, which requires it to achieve maximum performance while providing extended battery life at an affordable price. This phone targets gamers, heavy users and people who want to avoid daily phone charging with its Dimensity 9500s chipset, 8500 to 9000mAh battery and high-refresh-rate OLED […] The post Poco X8 Pro Max Review: Performance, Camera & Battery Tested first appeared on TechSpecs Info.




































































