91% SPEC SCORE
$156
The Infinix Hot 40 Pro comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh... Read More
Infinix Hot 40 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1080x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+2+0.08 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G99 (6nm)
OS
Android 13
XOS 13.5
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, 33W, 20-75% in 35 min (advertised)
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Infinix Hot 40 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.2 cm² (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G99 (6nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, (wide), 0.64µm, AF Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 0.08 MP Aperture size: (auxiliary lens) |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W, 20-75% in 35 min (advertised) wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | XOS 13.5 |
Design
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 8.3 mm (6.64 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Palm Blue, Horizon Gold, Starlit Black, Starfall Green, Free Fire |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6837 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Infinix Hot 40 Pro Comparisons
Our Latest Blog
At MWC 2026, Apple’s iPhone 17 Pro, Samsung Galaxy S26 Ultra, Infinix HOT 60 Pro+, and Honor’s groundbreaking battery tech took top honors at the prestigious GLOMO Awards, highlighting the future of mobile innovation.
Get a first look at the Infinix Zero Flip! Unbox the latest foldable phone and discover its sleek design, powerful features, and impressive performance.
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
The iPhone 18 Pro & Pro Max, launching in September 2026, will feature the A20 Pro chip, under-display Face ID, upgraded cameras, and 120Hz OLED displays. Prices range from ₹1.35L to $1,199.































































