79% SPEC SCORE
$107
The Infinix Hot 8 comes with iOS 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.52-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Infinix Hot 8 Key Features
Display
6.52 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6761 Helio A22 (12 nm) - 32/2 GB
OS
iOS 13
Ram & Storage
2GB + 32GB
4GB + 64GB
Battery
5000mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
Infinix Hot 8 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.52 inches, 102.6 cm² (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6761 Helio A22 (12 nm) - 32/2 GB |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR 2.0 GHz Cortex-A53 |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB, 4GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 13 MP, 26mm (wide), 1.12µm, PDAF, (1/3.1") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) |
| Tertiary | Aperture size: QVGA (Low light sensor) |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 25mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | iOS 13 |
| Software Updates | iOS 17.5 |
Design
| Dimensions | 165 x 76.3 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 179g |
| Color Options | Quetzal Cyan, Cosmic Purple, Shark Grey, Midnight Black |
| Build | Glass front glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 38 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X650C, X650B, X650D |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































