Release Date: 02 Jul, 2025
82% SPEC SCORE
$116
The Infinix Hot 60i 4G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended 5160 mAh battery life, you... Read More
Infinix Hot 60i 4G Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G81 Ultimate
OS
Android 15
XOS 15.1
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
5160mAh
Wired, 45W, 50% in 24 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Hot 60i 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 700 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 Ultimate |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 4GB + 256GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (Wide) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5160mAh |
| Charging | 45W, 50% in 24 min, Wired, 10W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | XOS 15.1 |
Design
| Dimensions | 166 x 76.6 x 7.7 mm (6.54 x 3.02 x 0.30 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Sleek Black, Titanium Silver, Shadow Blue, Neon Red, Meadow Green, Soul Eye Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, compass, proximity, accelerometer |
Additional Info
| Models | X6728, X6728B |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































