Release Date: 13 Jul, 2025
91% SPEC SCORE
$158
The Infinix Hot 60 Pro comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Long-lasting... Read More
Infinix Hot 60 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1224x2720 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
13 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G200
OS
Android 15
XOS 15.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5160mAh
Wired, 45W, 50% in 22 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Hot 60 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 440 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G200 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 (1.1GHz) |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), 0.64µm, PDAF, (1/2.8") Aperture size: f/1.6 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, 24mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1440p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5160mAh |
| Charging | 45W, 50% in 22 min Wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | XOS 15.1 |
Design
| Dimensions | 163.5 x 75.9 x 6.6 mm (6.44 x 2.99 x 0.26 in) |
| Weight | 170g |
| Color Options | Sleek Black, Titanium Silver, Coral Tides, Sapphire Blue, Jungle Breath, Orange Rose Valley |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6885 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































